Nimetus „liivapaber“ on pärit ajast, mil see lihvimisvahend alles leiutati ning siis oli põhiliseks abrasiivseks materjaliks loodusest kaevandatavad mineraalid, mis peenestati ja sõeluti ning saadud „liiv“ kinnitati liimi abil paberile. Tänapäeval kasutatakse looduslikku päritolu mineraale abrasiivide tootmiseks üha vähem ning peamiselt on abrasiivid sünteetiliselt valmistatud. Seega on väljend „liivapaber“ eksitav ja tuleks asendada nimetusega „lihvpaber“ ning laiemas mõistes nimetustega „lihvmaterjalid“ või „abrasiivid“. Tänu oma suurele tugevusele, püsivale teravusele ja kulumiskindlusele on sünteetilised mineraalid peaaegu täielikult looduslikud mineraalid väljatõrjunud. Abrasiividena kasutatakse erinevaid sünteetilisi mineraale, kuid puidu lihvimise kaks peamist sünteetilist mineraali on alumiinium oksiid ja ränikarbiid.

Alumiinium oksiid (AL₂O₃) on kõva, tugev ja talub suurt lihvimissurvet. Alumiinium oksiidile (ka korund) on iseloomulikud vähem teravad servad ja ebaregulaarne kuju. Seda saab kasutada nii pehme kui kõva puidu puhul. Kuna lihvimistulemus on karmim kui ränikarbiidiga lihvides, siis alumiinium oksiid sobib rohkem kalibreerimiseks ja suure materjalivaru eemaldamiseks. Alumiinium oksiid talub suurt koormust kõrgel lihvimistemperatuuril.

Ränikarbiid (Sic) on kõige kõvem abrasiivitera. Ränikarbiidil on teistsugune vorm ja teised lõikeomadused kui alumiinium oksiidil. Sellele on iseloomulik, et üksik tera on teravam ja samaaegselt saab kasutada mitut teravat serva, sest tera on paremini vormitud. Samas on ränikarbiid hapram ja rabedam ning ei talu suurt lihvimissurvet. Suur surve purustab tera ja lühendab üldist eluiga. Ränikarbiid lõikab materjali selgemalt ja annab parema (kiudude vabama) lõpptulemuse. Sobib pehme puidu vahelihvimiseks, kõva puidu viimistlemiseks, MDF jt. plaatide pinnaviimistluseks.

ALOSIC

Nende sünteetiliste mineraalide tihedus alusmaterjali peal võib oluliselt mõjutada lihvimise tulemust. Põhireegliks on, et mida tihedam on kate, seda parem on lihvitud pinna viimistlus, sest tihedam kate jätab vähem ruumi tolmule jm. osakestele.

coatingsmin