Juba üle 125 aasta on Rootsis Moras valmistatud nuge, mida inimesed kasutavad üle kogu maailma. Mora noast on saanud üks Rootsi tuntumaid sümboleid nagu on punane puuhobune või Vasaloppet’i maraton. Väärtustades ajalugu, traditsioone, eelmiste ja praeguste meistrite professionaalseid teadmisi ja oskusi ning kaasaegset tehnoloogiat, toodetakse tippkvaliteediga nuge erinevate eluvaldkondade jaoks.

See oli veebruaris 2016, kui meie postkasti potsatas Morakniv’ilt kutse – osaleda nende 125. aastapäeva üritustel. Saadeti ka kahepäevase ürituse programm, mis tundus vägagi huvitav. Üritus pidi toimuma ja toimus  26. ja 27. mail 2016. Mida siis see kõik endast kujutas?!?

Mora asub Põhja Rootsis: ca 400 km Stockholmist ja ca 70 km Falunist põhja poole. Kui Eestis oli tol hetkel sooja üle 20 kraadi, päikeseline ilus kevadilm, siis seal oli sooja 10 kraadi ja sadas vihma. Seega üsna kehva suusailm, kuid mitte keegi ei virisenud selle üle. Kui midagi oli valesti, siis olid ikka ise süüdi, et kaasa ei võtnud õigeid riideid. Aga korraldajad jagasid kõigile soovijatele kummikuid …

Morakniv’i kliendid asuvad üle maailma ca 50 erinevas riigis. Kohale olid tulnud ca 30 riigi esindajad. Kohal olid ka  Morakniv’i saadikud (ambassadors), kellega käsikäes toimub igapäevane tootearendus. Aastapäeva üritustel osalesid nendest ja  viisid läbi workshoppe: Beth Moen – puusepp; Dave Canterbury – ellujäämise ekspert; Johan Skullman – ellujäämise ekspert ja Jögge Sundqvist – kunstnik/käsitööline.

Neljapäeva 26. mai hommikused üritused olid: kohtumine meeskonnaga, presentatsioon, ringkäik tootmises ja workshopid. Lõunat pidasid kõik tootmistöölised, ITP personal, juhtkond ja külalised ühe pika laua taga. Peale lõunat aga suunduti Silja järve äärde Gesundasse Tollagardeni kämpingusse, kus külalised  majutati vastavalt igaühe soovile, kas telkidesse või majakestesse. Selleks hetkeks oli ametlik osa lõppenud ja järgnesid meeleolukamad üritused. Kõik suundusidki Silja järve peale paadimatkale. Nimelt on selles piirkonnas taastatud vanad traditsioonid – kirikupaadid, millega vanasti kirikus käidi. Ühe sellise paadi liikumapanevaks jõuks on 20 sõudjat ja roolija. Kirikusse ei jõutud aga järve peale küll … Järgnes õhtusöök kämpingus koos kohalike pillimeestega.

Reede 27. mai algas suundumisega oma valitud lemmiktegevuse juurde, kas oli selleks maastikul orienteerumine, kajaking, purjetamine või osalemine käsitööringis. Näiteks Jögge Sundqvist’i käsitööringis meisterdati „nothing to do“ pulkasid ja võinugasid. See oli väga huvitav kogemus arendades käelist tegevust ja silmaringi. Soovijad said külastada veel Moras kunstnik Anders Zorn’i muuseumi ja punase puuhobuse (dala horse) tootmisettevõtet. Mõlemad on Mora jaoks suure tähtsusega külastusobjektid.

Finaal ehk aastapäeva pidulik õhtusöök toimus jällegi Silja järve peal vanal aurulaeval Gustaf Wasa. Pidu pardal oli täies hoos ja kahju oli lahkuda, kuid korraldajatel oli varuks veel üks üllatus – nimelt Mora keskuses avati suurejooneliselt Morakniv’i uus pood. Ja lõpuks kui öö oli käes, tuli ikkagi lahkuda, et kohtuda taas 25 aasta pärast … Täname korraldajaid suurepärase ürituse ja võimaluse eest sellel osaleda!

vaata Moraknivi veebilehte